11 styczeń 2017
Coraz częściej spotykamy się z problemem niedoświetlenia płaszczyzny w miejscu pracy w wysokich halach magazynowych. Problem występuje zarówno w starych, jak i nowych halach, natomiast w starych jest wyjątkowo uciążliwy. W wielu halach o wysokości powyżej 8 m często spotykamy oświetlenie FSC 2x58W, czyli standardową oprawę z dwoma świetlówkami T8 o dł. 1500 mm. Takie rozwiązanie generuje ogromne koszty związane z poborem energii elektrycznej, przy czym nie jest efektywne na wysokościach powyżej 6 m.
Kolejnym mankamentem jest żywotność świetlówki, co wiąże się z jej wymianą co parę lata, podobnie sprawa wygląda ze starterami do nich, które się przepalają. Całość wymiany nie jest trudna czy skomplikowana przy wysokości do 4 m.
Niestety wymiana na wysokości 8 m i powyżej jest bardziej skomplikowana, ponieważ zazwyczaj wiąże się z koniecznością wynajmu podnośników czy wysięgników oraz z zatrudnieniem elektryków, który posiada uprawnienia elektryczne i wysokościowe.
Zazwyczaj koszt zamówienia takiej usługi znacznie przewyższa koszty świetlówek, starterów oraz opraw, a nie rozwiązuje to problemu, który do nas regularnie wraca.
O ile w nowych obiektach problem nie jest bardzo uciążliwy, ponieważ klosze opraw są w idealnym stanie to w oprawach 3 - 5 czy 8-letnich są już często mocno zdegradowane, co bardzo ogranicza strumień świetlny (zwykle o 30-40%).
Oświetlenie LED do hali magazynowej
Dlaczego 2x58W?
Nasuwa się pytanie dlaczego w tak wysokich halach zastosowane jest niewystarczające oświetlenie? Powód jest bardzo prosty – oszczędności. Projektanci zakładają odpowiednią liczbę luxów na podłodze i/lub płaszczyźnie pracy, przygotowują rozkład lamp w hali i projektują instalację elektryczną. Do tej pory wszystko się zgadza, natomiast wyliczenia oraz parametry są określane dla pustego pomieszczenia. Po wstawieniu przez najemcę regałów, maszyn i wyposażenia bardzo często okazuje się, dostępna że ilość światła jest niewystarczająca.
Rozwiązania problemu
Jest kilka możliwych rozwiązań problemu:
- Zastowanie lamp typu Medium Bay Green08, co umożliwia wymianę 1 do 1, pozostaje tylko odpowiedni dobór mocy. W zależności od potrzeb klienta możemy wykonać lampę w kloszu mlecznym pryzmatycznym lub przezroczystym pryzmatycznym. Zastosowanie przezroczystego klosza da nam około 10% większą ilość światła. Jest to sugerowane rozwiązanie dla wysokich hal magazynowch, w których współczynnik UGR nie będzie wpływał na widoczność.
- Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie High Bay LED Green09 STD / Compact, lamp wyposażonych w klosz lub soczewkę. W zależności od wysokości montażu dobierana jest moc oprawy oraz klosz o odpowiednim kącie rozsyłu światła.
- Lampa Green09 Compact jest High Bay-em wyprodukowanym w całkowicie nowej technologii LED, dzięki czemu generuje duże oszczędności. Zaletami lampy jest zastosowanie w niej soczewek o różnych kątach świecenia, co umożliwia zwiększenie ilości światła oraz możliwość dobranie właściwego strumienia świetlnego. Lampa jest w całości radiatorem wraz z odseparowanym zasilaczem, co powoduje bardzo dobre odprowadzanie temperatury i pozwala na pracę w miejscach, w których jest bardzo ciepło.