16 sierpień 2017
Branża motoryzacyjna i jej wymagające aspekty pracy
WSTĘP
Pracując dla branży motoryzacyjne widzimy miejsca pracy, które wymagają szczególnej uwagi. Są to zarówno miejsca wymagające dużego natężenia oświetlenia (hale serwisowe, stanowiska montażu precyzyjnego ), jak i obszary wymagajacych wysokich parametrów świetlnych, tzn. z wysokim współczynnikiem oddawania barw CRI>90 (lakiernie). W warsztatach znajdują się również z miejsca narażone na kontakt z olejami oraz na uszkodzenia mechaniczne, np. tunele serwisowe.
Wyodrębniamy takie miejsca jak:
-
Lakiernie i mieszalnie farb, w których potrzebujemy dużej ilości światła, wraz z dobrym współczynnikiem oddawania barw oraz opraw odpornych na szkodliwe działania środków chemicznych.
-
Myjnie samochodowe, w których nasze źródła światła narażane są na trudne czynniki zewnętrzne, takie jak: duża wilgoć, środki czystości, czy samo mycie myjkami ciśnieniowymi. Musimy zwrócić uwagę na to, aby nasze oprawy były o podwyższonej szczelności IP66 oraz były wykonane z dobrej jakości materiału w celu uniknięcia szybkiego zużycia materiału czy też problemów z korozją poszczególnych elementów.
-
Warsztaty i kanały naprawcze, w których często oprawy są poddawane uszkodzeniom mechanicznym ze względu na ciasne przestrzenie oraz różnego rodzaju problemy z zachowaniem czystości z powodu kontaktu ze smarami, olejami, brudnymi często niszczejącymi podwoziami aut.
-
Stacje kontroli pojazdów, gdzie dobre oświetlenie stanowiska pracy i kanału inspekcyjnego pozwoli szybciej i bardziej precyzyjnie zdiagnozować pojazd.
NORMY
Warto też wspomnieć o normach PN, których wymagania nie we wszystkich warsztatach są spełnione, co ma znaczny negatywny wpływ na komfort pracy, wydajność pracowników, a co za tym idzie może mieć wpływ na świadczenie jakościowych usług wykonywanych przez warsztat.
W przypadku zastosowanego starego typu oświetlenia, które często jest nieefektywne, wymaga prac serwisowych i konserwacyjnych (zżółknięte klosze, wypalające się świetlówki, uszkodzenia mechaniczne opraw). Warto również zwrócić uwagę na pobór energii elektrycznej, który jest znacznie wyższy w przypadku starych źródeł światła.
Tabelka norm PN dla motoryzacji.
CASE STUDY - TOYOTA WOLA
Bardzo rzadko zdarza się, aby normy oświetlenia były zachowane, ale jeszcze rzadziej pracujemy z klientami u których były całkowicie dotrzymane. Zgodnie z japońską kulturą dążenia do perfekcji jeden z naszych klientów - salon samochodowy Toyota Wola - zdecydował się na modernizację! Celem było podniesienie aktualnego natężenia oświetlenia wyznaczając nowe standardy dla salonów i warsztatów samochodowych w Polsce. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom znacznie podnieśliśmy ilość światła na stanowiskach pracy, zwiększając tym jakość świadczonych usług i wydajność pracy pracowników. Obecnie jest to prawdopodobnie najlepiej oświetlony warsztat samochodowy w Polsce!
Przed przystąpieniem do procesu instalacji nowych lamp wykonaliśmy szereg zadań, które pozwoliły nam profesjonalnie zrozumieć, z jakimi problemami musimy się zmierzyć.
ETAP I - AUDYT
Pracę zaczęliśmy od przeprowadzenia audytu , w którym dokonaliśmy pomiaru natężenia światła przy istniejących warunkach pracy. Następnie przygotowaliśmy kilka projektów w Dialux na podstawie projektów .dwg i własnych wyliczeń. W efekcie końcowym na stanowisku pracy udało się nam osiągnąć ponad 800 lx znacznie redukując pobór energii elektrycznej.
Kolejnym etapem było przeprowadzenie audytu energetycznego w którym policzyliśmy całkowity pobór mocy starych opraw wliczając w to stawkę za 1kWh oraz czas pracy starych źródeł oświetlenia, a następnie analogicznie dla nowego rozwiązania. Po porównaniu wyników zoptymalizowaliśmy całkowitą inwestycję i dokonaliśmy wyliczeń oszczędności, które uzyskamy w okresie gwarancji, przez 5 lat.
Na prośbę klienta zamontowaliśmy oprawy testowe Green08 100W na okres czterech tygodni.
ETAP II - PROJEKTOWANIE
W tym okresie po analizie całego procesu i rozmowie z klientem podjęliśmy decyzję o zastosowaniu lampy w głównej hali Toyoty Wola Green08 100W 1500 mm 5000K - która generuje ponad 11 000 lm. Wcześniej były zastosowane oprawy ze świetlówką 2x 58W T5 1500 mm oddającą jedynie 8 600 lm.
Lampy Green08 STD 60W, 900mm – lampa stanowiskowa.
ETAP III - MONTAŻ I GWARANCJA
Na wszystkie lampy klient uzyskał gwarancję na okres pięciu lat, co zapewni mu zabezpieczenie przed dodatkowymi kosztami, pozwalając spokojnie generować oszczędności przy podwyższonym standardzie pracy.
PODSUMOWANIE
Zmiana technologii wyeliminowała takie problemy jak:
-
Starzenie się oprawy od promieni UV występujące przy oświetlaniu świetlówkami, lampami HPS czy metalohalogenami.
-
Wysokie nakłady finansowe związane z oświetlaniem i pracami serwisowymi.
-
Kosztem zakupu opraw na wymianę.
-
Niszczenie opraw, które nie były odporne na uszkodzenia mechaniczne i ekstremalne warunki zewnętrzne.
-
Niedoświetlenie newralgicznych punktów obiektu, nowe źródło światła generuje znacznie większą ilość lumenów z wata, co daje nam idealnie oświetlone punkty krytyczne.
-
Mycie opraw, które wcześniej wymagały ostrożnego i dokładnego procesu, oraz szczelność pozostawiająca wiele do życzenia.
Lampa Green08 idealnie sprawuje się w salonie Toyoty.
Kompaktowa konstrukcja, obudowa wykonana z aluminium o zewnętrznym zasilaczu odseparowanym termicznie, pozwala stworzyć optymalne warunki pracy diod wewnątrz obudowy. Zastosowany klosz bardzo wysokiej klasy mleczno-pryzmatyczny pozwala obniżyć skutki olśnienia przykrego (UGR) do minimum.
WERSJE ŹRÓDŁA
Green08 STD (CRI>80Ra) szczelność IP44 lub IP65
Green08 H (135lm/W, CRI>80Ra) szczelność IP44 lub IP65
Green08 H+ (CRI>80Ra) szczelność IP44 lub IP65
Zakres temperatur barwowych: 3000K, 4000K, 5000K, 6000K
Ponadto występujące wersje: 0-10V, DALI, Green08 Linia Świetlna
Sesja zdjęciowa realizowana w jednym z salonów samochodowych marki Toyota.